FactumOU: Jak přežít pandemii a nezbláznit se?
23.03.2021
Ve čtvrtek 25. března v 18:00 vysílá Ostravská univerzita další díl diskuzního pořadu FactumOU, který se tentokrát zaměří na to, jak přežít pandemii a nezbláznit se. Právě nekončící lockdown má na psychiku nedozírné dopady a lidé už jen těžko hledají ostrůvky naděje. Hosty rektora Jana Laty budou psycholog Aleš Neusar a herec Vladimír Polák.
„V souvislosti se současnou mimořádnou dobou se necítí hodně lidí psychicky dobře a hledání pozitivních zpráv a radostí je stále těžší. Proto chceme dát lidem recept, jak nepropadat temným myšlenkám a jak se o svou psychiku starat. Duševní zdraví je totiž nedílnou součástí našeho celkového zdraví,“ uvádí rektor Jan Lata důvod výběru tématu do diskuzního pořadu FactumOU a dodává: „Stále se nacházíme v situaci, která je pro nás nová, a proto je v pořádku neumět si s některými věcmi poradit.“
Už na podzim loňského roku Ostravská univerzita rozjela projekt Pomáháme úsměvem, který si vzal za cíl šířit úsměv, protože právě ten je také nakažlivý. Podle Národního ústavu duševního zdraví byl totiž v loňském roce nárůst výskytu duševního onemocnění zřejmý. Za květen roku 2020 šlo o nárůst téměř 30 %, ani v listopadu tato čísla neklesala a odborníci upozorňovali na další možné zhoršení. Nejčastější se u lidí vyskytují stavy úzkosti, paniky a středně těžká deprese.
„Jako psycholog se setkávám poměrně často s lidmi, kteří mají pocit, že současné dění nemohou ovlivnit. Upadají do zoufalosti, beznaděje a někteří i k sebevražedným myšlenkám. Mají pocit, že nic nemohou dělat a nezůstává jim žádná svoboda a radost ze života,“ popisuje vážnost situace psycholog Aleš Neusar, působící na katedře psychologie Filozofické fakulty OU. Právě s takovými klienty se snaží pracovat a pomáhat jim: „Mým úkolem je pokusit se jim trošku více pootevřít oči. I když máme v současné chvíli omezené možnosti, pořád je jich velmi mnoho. Pomáhá soustředit se na to co jde, hledat nové možnosti, jak něco jde, a ne ulpívat na tom, co nejde." Právě Neusar otevře téma, jak bojovat s negativními myšlenkami a na co se zaměřit, aby se lidé psychicky cítili lépe a naučili se o své duševní zdraví pečovat.
Pozitivně se na psychiku po celou dobu pandemie snaží působit také kulturní scéna, třebaže ani pro umělce to není zrovna lehké období. „Myslím, že úloha umělců v této době je stejná jako v době každé krize, a to nasát do sebe frustraci, bolesti, beznaděj tak, jako stromy pohlcují oxid uhličitý. A dát lidem pocit naděje, sounáležitosti, odpoutání od myšlenek každodenních starostí, tak jak stromy dávají lidem kyslík. Problém je, že umělci k lidem teď nesmí, a tak se vytváří příkop, kdy na sebe voláme přes sociální sítě,” uvádí druhý host, herec Vladimír Polák, známý z improvizačního seskupení Tři Tygři nebo z oblíbené minisérie sKORO NA mizině, které lidem vykouzlují v lockdownu alespoň na dálku úsměv na rtech.
Diskuzní pořad FaktumOU můžete sledovat 25. března od 18:00 na YouTube a Facebook OU a také na Facebooku dalších partnerských měst a organizací. Své dotazy pokládejte předem prostřednictvím platformy Slido:
https://app.sli.do/event/eyoe9dkv/live/questions
- Prostor pro otázky a hlasování o těch nejlepších na Slido
Hosté rektora:
Mgr. Aleš Neusar, Ph.D.
Aleš Neusar pracuje jako individuální, párový a rodinný poradenský psycholog a terapeut s praxí od roku 2005. Magisterské studium absolvoval na Univerzitě Palackého v Olomouci a doktorský titul získal na Masarykově univerzitě. Na Ostravské univerzitě působí na Filozofické fakultě na katedře psychologie, kde se věnuje tématu psychologie změny k lepšímu.
Vladimír Polák
Vladimír Polák je herec a ostravský rodák, který vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Působí v Národním divadle moravskoslezském i v Divadle Mír a v televizi jste ho mohli spatřit v několika filmech (např. Ostravak Ostravski) nebo také v improvizační show Tři Tygři. Zároveň se výrazně společensky angažuje.
Kontakt
Ing. Lucie Fremrová
Tisková mluvčí Ostravské univerzity
Lucie.fremrova@osu.cz
+420 778 022 740