IFO 2014: Tři průmyslové zóny by mohly být v kraji pro investory zvýhodněny
09.10.2014
Investice v Moravskoslezském kraji sice rostou, přesto to je pro region, kde se očekává v důsledku strukturálních změn zrušení tisíců pracovních míst, stále málo. Kraj potřebuje podpořit investice, ale i export místních firem.
Právě tato dvě témata patří k hlavním bodům jednání mezinárodní konference „Investment & Business Forum" 2014 (IFO), kterou dnes pořádá Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje v hotelu Mamaison Business and Conference Hotel Imperial Ostrava.
Tři průmyslové zóny v kraji by mohly být zvýhodněny, to znamená pro investory atraktivnější. Vyplývá to z informací, o kterých hovoří na konferenci IFO představitelé CzechInvestu. „Institut Zvýhodněných průmyslových zón obsahuje návrh zákona o investičních pobídkách, který čeká na projednání v parlamentu. O tom, která zóna konkrétně bude v tomto režimu, by měla na základě návrhu ministerstva průmyslu a obchodu a CzechInvestu rozhodovat Vláda ČR svým usnesením,“ uvedla mluvčí agentury CzechInvest Petra Menclová s tím, že by se to mohlo v kraji týkat až tří průmyslových zón. „Obecně by tento režim měl být především pro zóny, do kterých již stát zainvestoval své prostředky,
a které nejsou z větší části obsazeny,“ dodala mluvčí.
Tento krok by měl motivovat příchod dalších investorů do kraje, jejichž počet začal po letech znovu stoupat. Zatímco za celý minulý rok nedosáhl objem investic zprostředkovaných agenturou CzechInvest v Moravskoslezském kraji ani deseti miliard korun, jen v prvních pololetí letošního roku to už bylo téměř třináct miliard korun, to je druhý nejvyšší objem investic v zemi po Ústeckém kraji. V regionu se za šest měsíců roku 2014 rozhodlo rozšířit svou výrobu či se nově usadit devatenáct firem, které zde chtějí vytvořit celkem 2 721 nových pracovních míst.
Region nová místa nutně potřebuje. „Je nezbytné se připravit na očekávané zrušení tisíců pracovních míst v hornictví a zřejmě i v hutnictví. Musíme proto vytvořit podmínky pro vznik nových míst,“ zdůraznil Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje s tím, že je především potřeba podpořit vznik atraktivních pracovních míst, například v oblasti vědy a výzkumu. „To vše je nutné nejen pro stabilizaci obyvatel v regionu, ale i udržení a příchod mladých kvalifikovaných lidí,“ vysvětlil Pavel Bartoš s tím, že například letos již odešlo z kraje více než dva tisíce lidí.
Přestože kraj obsazuje první příčky v zemi v počtu lidí bez práce, zaměstnavatelům mnohdy chybí potřebná pracovní síla, především to jsou technicky vzdělaní lidé. Právě také toto téma je jedním, o kterém dnes hovoří účastníci konference IFO. „Základem musí být vzdělávání, se kterým je zaměstnanost provázána. Bohužel jsme si zrušili dobře fungující školský systém, zejména technické vzdělávání, a teď se velmi pracně k tomu vracíme. Věřím ale, že se blýská na lepší časy. Vláda už si potřebnost uskutečnit zásadní změny uvědomuje a připojila se k výzvě Svazu průmyslu a dopravy ČR, který vyhlásil rok 2015 Rokem průmyslu a technického vzdělávání,“ uvedl vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.
Kraj připravuje strategickou průmyslovou zónu v Karviné v lokalitě Nad Barborou. Svou rozlohou přibližně 100 ha je zóna největší brownfield v kraji. Pro investory bude z celkové plochy určeno zhruba 70 ha. Celkové náklady na výkupy pozemků a přípravu zóny by se měly vyšplhat na 1,1 miliardy korun. Z toho pětasedmdesát procent má pokrýt státní dotace, zbytek má jít z krajského rozpočtu. Kraj nyní čeká na stanovisko agentury CzechInvest, která bude rozhodovat o poskytnutí dotace a vyžádala si dodatečný geologický průzkum lokality. „V současné době je průzkum hotový a posuzuje ho poskytovatel dotace – ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest. Průzkum neshledal žádná rizika, která by negativně ovlivnila budoucí realizaci projektu. Současně probíhá příprava dokumentace pro územní rozhodnutí o umístění technických a dopravních staveb nezbytných pro příchod investorů,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Je přesvědčen o tom, že tato zóna pomůže velmi výrazně snížit nezaměstnanost v regionu. „Vytvoření pracovních příležitosti v této lokalitě je šancí, jak alespoň částečně řešit hrozící sociální problém. Věřím, že se nám vzhledem k řadě výhod, které „Barbora“ nabízí - což je například dostupnost navazující dopravní infrastruktury, možnosti napojení na železniční síť
i celistvosti území z pohledu vlastnických práv, pomůže přivést do průmyslové zóny i tak velké investory, jakými byl například v minulosti Hyundai,“ míní Miroslav Novák.
Podpořit potřebují ale také firmy v kraji, které chtějí proniknout na zahraniční trhy. „Proto jsme například včera organizovali v rámci doprovodného programu konference IFO 2014 Business Day Kazachstánu, který byl prioritně určen těm, kteří chtějí spolupracovat s hospodářskými subjekty v Kazachstánu,“ uvedl ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Radúz Mácha s tím, že Kazachstán má zájem také o spolupráci v rámci regionálních vztahů. Stejně tak dnes probíhá v rámci konference Česko-ruské setkání podnikatelů formou takzvaného kulatého stolu. „Cílem akce je pomoci podnikatelům vytvářet vazby mezi regiony a využít jich ve vzájemně výhodné obchodní spolupráci,“ řekl Radúz Mácha. V rámci podnikatelského fóra mají dnes rovněž podnikatelé a firmy možnost individuálně konzultovat své požadavky a otázky s oborovými specialisty agentury na podporu exportu CzechTrade. K doprovodným akcím konference IFO patřil také Kulatý stůl Moravskoslezského a Ústeckého kraje, který 7. října 2014 zorganizoval vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala.
Konference IFO probíhá letos již popatnácté a je finančně podpořena z rozpočtů Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy. Hlavním partnerem akce je agentura CzechInvest a společnost MSA.
DOPROVODNÝ PROGRAM 15. ročníku konference IFO:
Jednou z doprovodných akcí konference IFO byl Kulatý stůl Moravskoslezského a Ústeckého kraje pořádaný pod záštitou zmocněnce vlády pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiřího Ciencialy. Setkání zástupců tripartit krajů proběhlo v předvečer konference IFO 7. 10. 2014 za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka a hejtmana Ústeckého kraje Oldřícha Bubeníčka. V kontruktivní diskusi účastníci formulovali společné problémy obou krajů a zejména jejich východiska: Hlavní závěry Kulatého stolu MSK a ÚK 7. 10. 2014
7. 10. 2014 Business day Kazachstánu
(Rozhovor s Chargé d'affaires a.i. Republiky Kazachstán v ČR)
Dne 7. 10. 2014 uspořádala Krajská hospodářská komora Zlínského kraje ve Zlíně podnikatelské setkání s názvem „Business den: Kazachstán“, kterého se zúčastnily více než čtyři desítky podnikatelů, zástupců organizací, sdružení a institucí nejen ze Zlínského kraje. Na přípravě akce se podílelo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a Krajská hospodářská komora MSK.
Kazachstán patří mezi 12 prioritních zemí definovaných v exportní strategii ČR a pro české firmy je velmi významným obchodním partnerem ve středoasijském regionu. Setkání ve Zlíně bylo zaměřeno především na nové obchodní a investiční příležitosti pro naše podnikatele. Účastníci se dále seznámili s podmínkami při podnikání, s místními zvyklostmi a řízením vztahů se zákazníky nebo s exportním financováním při realizaci obchodních případů.
Se zajímavými příspěvky vystoupili představitelé Zlínského kraje, Velvyslanectví Republiky Kazachstán, Zastupitelského úřadu ČR v Astaně, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva průmyslu a obchodu, Komory pro hospodářské styky se SNS a agentury CzechTrade. O praktické zkušenosti spojené s podnikáním v Kazachstánu se podělil zástupce Společenství průmyslových podniků Moravy a Slezska. V diskusi byly zmíněny problémy s udělováním víza pro kazašské občany, které je nutné pro vycestování do ČR. Tato problematika je v poslední době často diskutovaným tématem a ze strany hostů byla přislíbena podpora při řešení této situace.
Zástupci velvyslanectví Kazachstánu v ČR a Krajské hospodářské komory Zlínského kraje se dohodli na dalších aktivitách souvisejících s možností navázání spolupráce na regionální úrovni s vybranou oblastí v Kazachstánu a podpoře při organizaci podnikatelské mise v roce 2015.
Další informace naleznete na:
http://mfa.gov.kz/index.php/ru/poslednie-novosti/2058-v-zline-sostoyalsya-den-ekonomiki-kazakhstana
http://inform.kz/rus/article/2704875
8. 10. 2014 Kulatý stůl k aktuálním otázkám česko-ruské obchodní výměny
Diskusní setkání, které moderoval honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník, proběhlo za účasti zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva financí ČR, představitelů Obchodního zastupitelství Ruské federace v ČR, analytika SBERBANK CZ, zástupců ČEB a EGAP a dalších představitelů podnikatelských sdružení a reprezentací.
Ve středu 8. října 2014 od 9:00 do 11:00 hodin se v restauraci Legend hotelu Imperial Ostrava uskutečnil kulatý stůl věnovaný aktuálním otázkám česko-ruské obchodní spolupráce.
Akci zahájil Jan Březina, předseda představenstva Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje. Za moderování Aleše Zedníka, honorárního konzula Ruské federace vystoupil se svým příspěvkem Sergej Kuzmič Stupar - vedoucí Obchodního zastupitelství RF v Praze, Milan Hovorka – poradce ministra průmyslu a obchodu ČR, Vladimir Sergejevič Mikojan – vedoucí zastoupení TPP RF v Praze, Petr Fiala – vedoucí odboru Exportní financování SBERBANK CZ, Petr Križan - ředitel odboru mezinárodní vztahy a komunikace České exportní banky, Hana Hikelová – ředitelka PR a komunikace EGAP.
Prezentována byla také případová studie společnosti MSA, a.s. výkonným ředitelem Janem Halfarem. Mezi účastníky následné diskuse byl Martin Pros - náměstek ministra financí ČR, Sergej Arsejev – generální ředitel FREE ZONE RUS s.r.o. a 14 zástupců firem z Moravskoslezského kraje.
Vedle debaty nad obchodováním s Ruskem došlo také k diskusi o celní a hospodářské unii mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Euroasijská hospodářská unie (EAHU) začne fungovat od ledna 2015 a má vytvořit hospodářskou protiváhu k Evropské unii. Současná provázanost Ruska, Běloruska a Kazachstánu bude rozšířena o volnost pohybu pracovních sil, služeb i kapitálu a o režim intenzivní spolupráce v průmyslu, dopravě, energetice a zemědělství.
Další informace naleznete zde