Bariéry, které brání společnému obchodování, jdou vyřešit, říká mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Běloruské republiky v ČR Vasilij Markovič
21.11.2014
Velvyslanec Běloruské republiky v ČR Vasilij Markovič v rámci své návštěvy Moravskoslezského kraje dne 20. listopadu 2014 poskytl exkluzivní rozhovor řediteli Sdružení pro rozvoj MSK Radúzi Máchovi.
Pane velvyslanče, jak se rozvíjí v současné době obchodní vztahy mezi Českem a Běloruskem?
Ekonomická a obchodní spolupráce mezi ČR a Běloruskem je v současné době pro nás prioritní a je nejrychleji rostoucí oblastí v našich bilaterálních vztazích. V roce 2013 jsme zaznamenali rekord v této oblasti za celé dosavadní období vzájemné spolupráce mezi našimi zeměmi.
Podle celosvětového ekonomického hodnocení se v roce 2013 Česko umístilo na 14. místě, pokud jde o obrat zboží, na 27. místě v běloruském exportu a na 9. místě v dovozu do Běloruska. V roce 2012 ČR obsadila 15., 26. a 9. příčku. Již dnes můžeme s jistotou říci, že rok 2014 bude rovněž úspěšný, pokud jde o vzájemné obchodování našich států. Od ledna do září roku 2014 export do ČR v celé nomenklatuře zboží činil 95,8 milionu amerických dolarů (což je 135,9 procenta ve srovnání s loňským rokem) а dovoz 308 milionů amerických dolarů.
Základ struktury exportu zboží z Běloruska do České republiky tvoří zejména kovové výrobky, syntetická vlákna, díly a příslušenství pro automobily a traktory, draselná hnojiva, traktory, kombajny, ropné produkty, sklolaminát a výrobky ze dřeva.
Ve struktuře dovozu zboží do Běloruska z ČR převládají převážně elektrické přístroje, stroje a zařízení různého druhu, polymery etylenu a propylenu, kapalná čerpadla, kovové konstrukce ze železa nebo oceli, osobní auta a léky.
Rozvijí se investiční spolupráce. V současné době v Bělorusku oficiálně pracuje 100 podniků, do kterých byl investován český kapitál. Byly zahájeny desítky společných investičních projektů ve strojírenství, energetice, výrobě obráběcích strojů, zpracování kovů, petrochemii, zemědělství a potravinářství. A přibližně dalších 40 společných investičních projektů se připravuje k realizaci.
Omezujícím faktorem oboustranné ekonomické a obchodní spolupráce po dlouhou dobu byl nedostačující limit pojistného krytí investičních projektů v Bělorusku ze strany EGAP. V říjnu 2014 se tato situace zásadně změnila, hranice pojištění byla zvýšena. Navíc je dnes možné pojistit i menší projekty. Efektivita pojištění ale zbytečně klesá zařazením naší země do skupiny zemí s vyšším politickým rizikem.
V rámci vytváření Euroasijské ekonomické unie je jedním ze společných perspektivních směrů spolupráce vytváření dopravních a logistických center na území Běloruska a modernizace dopravních koridorů. České společnosti projevují zvýšený zájem o projekty modernizace energetických systémů, výstavbu metra, o farmaceutický průmysl, kooperaci ve sféře strojírenství, v automobilovém průmyslu, o vytváření uzavřených celků zaměřených na chov hospodářských zvířat. Ve srovnání s jinými zeměmi EU a USA existuji obrovské možnosti pro rozvoj spolupráce v odvětví počítačových technologií.
Jaké jsou podle vás bariéry, které nejvíc ze všeho narušují společné obchodování a podnikání? Co je zapotřebí zlepšit v tomto směru?
Konkrétní bariéry, které by bránily společnému obchodování a nebylo by možné je vyřešit, neexistují. Hlavním problémem je opatrnost běloruských a českých podnikatelů při vstupu na nové trhy.
Přestože běloruská vláda a úřady byly ochotné napomoci rozvoji spolupráce se všemi světovými zeměmi, ze strany politického vedení ČR dlouho zaznívala negativní doporučení ve vztahu k ekonomické spolupráci s Běloruskem. V současnosti se situace výrazně změnila, stále častěji je ze strany vašich úřadů slyšet pobízení k diverzifikaci vývozů a investování bez ohledu na zvláštností vnitřní politiky partnerské země. Nicméně některé podnikatelské organizace, které provádějí konzultace v obchodních kruzích, se ze setrvačnosti negativních ohlasů ve sdělovacích prostředcích v praxi pořád drží stereotypů, bez ohledu na to, že v poslední době česká společnost projevuje velký zájem o Bělorusko. To nepřispívá k realizaci a rozvoji obchodních projektů.
Práce běloruského velvyslanectví v praxi ukazuje, že čeští obchodníci mají možnost se každý den dostat za hodinu letadlem z Prahy do Minska. Ti, kteří alespoň jeden den strávili v Bělorusku, radikálně mění svůj názor. Společnosti, které již pracují na běloruském trhu, se z pravidla snaží dále expandovat. Ale ne vždy jsou ochotné zveřejnit, jak jsou úspěšné, především z důvodu konkurence.
Je třeba si uvědomit, že období pouhého jednoduchého exportu českých výrobků do Běloruska skončilo. Tvrdá konkurence vyžaduje realizaci dlouhodobých projektů zaměřených na high-tech technologie pro následující prodej a to nejen v prostoru Euroasijské unie, ale i na konkurenčním trhu po celém světě. Jako příklad můžeme uvést dodání technologického zařízení farem pro chov hospodářských zvířat. Česká republika má vysoce kvalitní zařízení, ale jiné státy rovněž nabízí podobná zařízení.
S ohledem na nezbytné povinné provedení administrativně náročných tendrů je dost obtížné spoléhat pouze na formu klasického dovozu takového zařízení do Běloruska. Avšak možnost reálného řešení existuje, a to cestou vytvoření společného nebo takzvaného zahraničního podniku plného cyklu výroby a prodeje, který by prováděl komplexně jak výrobu, tak následně i prodej takových výstupů. Takové účasti pak budou brány jako příspěvek do základního statutárního fondu společného podniku, a tím pádem budou osvobozeny od cla.
Je proto nezbytná vzájemná kooperace a to jak výrobců strojírenské či zemědělské produkce, obchodní sítě, tak i bank na společných cílech. Chci zdůraznit, že Bělorusko dnes již opravdu reálně nabízí zahraničním investorům možnost nejen posouzení, ale vzájemně výhodné realizace společných investičních projektů.