Setkání s indickým velvyslancem

14.11.2021

Indické velvyslanectví v České republice, Česko-indická smíšená obchodní komora a Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje - partner poradenské sítě pro podnikatele ENTERPRISE EUROPE NETWORK uspořádaly 11.11.2021 akci “SETKÁNÍ S INDICKÝM VELVYSLANCEM – Obchodní příležitosti v Indii”.

Setkání bylo určeno pro firmy a instituce, které mají zájem o navázání či rozšíření svých aktivit s tímto nejlidnatějším státem světa. U této příležitosti poskytl jeho excelence Shri Hemant H. Kotalwar, velvyslanec v České republice, krátké interview řediteli Sdružení pro rozvoj MSK Radúzi Máchovi.

Pane velvyslanče, přibližte nám historii a současnost našich vzájemných vztahů.

Dlouhodobý vztah přátelství mezi našimi zeměmi má hluboké kořeny. Diplomatické styky s Československem byly navázány 18. listopadu 1947. Po rozpadu Československa 1. ledna 1993 Indie okamžitě uznala Českou republiku. V současnosti činí náš vzájemný obchod 1,5 mld. USD ročně, spolupracujeme ve vědecko-technické oblasti ve strategických sektorech, jako je obrana, jaderná energetika, kybernetická bezpečnost, nanotechnologie, laser atd.
Na vaší prestižní Karlově univerzitě se v současnosti vyučují indické jazyky jako hindština, bengálština a tamilština. Na různých českých univerzitách a vysokých školách studuje asi 700 indických studentů, technické univerzity a lékařské fakulty spolupracují se svými indickými protějšky prostřednictvím výměnných programů. V současné době žije v České republice asi 5300 Indů – většinou IT profesionálů, obchodníků a studentů. Existuje několik neformálních sdružení Indů/lidí indického původu, kteří ve spolupráci s velvyslanectvím pořádají indické festivaly. Kromě Velvyslanectví ČR v Dillí má ČR v Indii čtyři honorární konzuláty, po jednom v Bombaji, Kalkatě, Bengaluru, Chennai. V indickém Bengalúru se otevřela první pobočka Exportních inkubátorů agentury CzechTrade. Cílem je zprostředkovat obchodní a investiční příležitosti jednoho z nejvyspělejších indických svazových států.

Které české podniky jsou příkladem dobré obchodní spolupráce?

Slavná česká obuvnická firma Baťa Works, která zahájila svou činnost  Indii už ve 30. letech 20. století, je jednou z nejpopulárnějších českých značek v Indii. Jawa, Škoda, Bonatrans jsou vaše firmy velmi dobře známé u nás v Indii. Dovolte mi však dotknout se vztahů mezi Indií a EU, která je naším třetím největším obchodním partnerem. Podepsaná dohoda o spolupráci mezi EU a Indií otevírá prostor pro masivní rozvoj vzájemné spolupráce a rovněž pro spolupráci vaší země s námi a je příležitostí a hnacím motorem pro vaše vědce, obchodníky a pro vzájemně výhodný  byznys. Velký potenciál vidím v možnostech spolupráce v oblastech využití solárních systémů, větrné energie a bateriových úložišť. V dohodě nejde pouze o výměnu zboží, ale rovněž investice.
V poslední době Indie zaznamenala rekordní nárust zahraničních investic. Spousta zahraničních společností investuje v Indii. Naše vláda tento proces podporuje daňovými zvýhodněními a investičními pobídkami. Byli bychom rádi, aby i české společnosti byly součástí tohoto rozvoje. Budu rád, pokud se na Indii podíváte jako na ohromný potenciál čítající dnes 1, 4 miliard obyvatel, tedy ohromný trh. Vědci, technici, podnikatelé, obchodníci mohou a musí rozvinout velkou, vzájemně výhodnou a prospěšnou spolupráci při rozvoji našich zemí.