Na dvacátý kongres přijelo pro informace 110 starostů a primátorů z celého kraje
10.06.2014
Čtyři sta dvě žádosti od obcí i podnikatelů na příspěvek na vytvoření nových pracovních míst za 665 milionů korun přišly z Moravskoslezského kraje na ministerstvo pro místní rozvoj v rámci programu Podpora rozvoje pracovních příležitostí na území Ústeckého a Moravskoslezského kraje.
Řekl to náměstek ministryně pro místní rozvoj Petr Smrček na kongresu starostů a primátorů, který letos podvacáté zorganizovalo 10. června Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje v Sanatoriích Klimkovice a přijelo sem pro informace 110 představitelů měst a obcí z celého kraje.
„Nyní žádosti procházejí posuzováním a předpokládáme, že do konce července by se mělo rozhodnout o vítězných projektech,“ upřesnil Petr Smrček s tím, že zájem dokazuje, že potenciál vytvářet nová pracovní místa v regionu je. „Pokud by byly přijaty všechny žádosti, mohlo by v kraji vzniknout až 1300 nových pracovních míst,“ uvedl Petr Smrček.
Nicméně v programu, který inicioval Jiří Cienciala, současný vládní zmocněnec, je pro oba kraje vyčleněno 300 milionů korun, přičemž pro Moravskoslezský kraj 200 milionů korun. Předpokládá se, že by v obou krajích mohlo díky této podpoře vzniknout dohromady 600 až 1000 pracovních míst. Na jedno pracovní místo lze získat až 500 tisíc korun. Žádat o podporu v rámci tohoto programu mohly obce i podnikatelské subjekty. „Velký zájem dokazuje, že jde o účinný nástroj podpory a mohl by se rozšířit,“ řekl Petr Smrček, který na kongresu hovořil také o programech podpory bydlení.
Zájem starostů vyvolalo také vystoupení Martina Linharta, ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, který mimo jiné informoval, že v kraji v letošním roce přibude 200 nových policistů. Starostové namítali, že je to málo v regionu, který vede ve statistikách trestných činů v zemi. „S razantním navýšením peněz na bezpečnost ale nemůžeme počítat, naší snahou je nezatěžovat policisty zbytečnou administrativou a odbyrokratizovat policii,“ uvedl Martin Linhart. Diskutovalo se také o zlodějích kovů. „Proč nelze zakázat výkup kovů tak, že by je zloději nemohli prodávat do komerčních sběren, ale odevzdávat je zdarma do sběrných dvorů?“ ptal se například starosta Těrlicka Martin Polášek. Martin Linhart přiznal, že legislativa v této oblasti není dostatečná a že se pracuje na její úpravě. Tomáš Koníček z ministerstva vnitra zase probíral s představiteli měst a obcí prevenci kriminality v sociálně vyloučených lokalitách.
Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Sikora představil možnosti podpory rozvoje regionu v souvislosti s krajskými dotačními programy. Zástupci Úřadu Regionální rady zase bilancovali Regionální operační program Moravskoslezsko a informovali o tom, kam by měly směřovat evropské peníze v letech 2014-2020. Miroslav Matej z ministerstva financí seznámil starosty s financováním obcí a aktuálním vývojem veřejných financí. Posledním tématem byl potom projekt podpory meziobecní spolupráce, o kterém hovořil Jaromír Jech ze Svazu měst a obcí ČR.
Cílem akce je pomocipředstavitelům měst a obcí získávat aktuální informace a zároveň jim umožnit je prodiskutovat s představiteli státní správy „Každoroční zájem o kongres nás těší. Témata se snažíme vybírat tak, aby byla všechna pro primátory a starosty zajímavá a přínosná,“ dodal ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Radúz Mácha.
Zdroj:
Karin Pelikánová,
mediální zástupce Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje z.s.
gsm: +420 606 127 049,
e-mail: karinpelikanova@seznam.cz