Sdružení a Komora letos oceňovaly za přínos k rozvoji kraje i za spolupráci se školami

Sdružení a Komora letos oceňovaly za přínos k rozvoji kraje i za spolupráci se školami

05.12.2017

Společnosti Varroc Lighting Systems, EKOVU ELECTRIC, Hedvigu Group i Průmyslové montáže, dále Statutární město Ostravu či Janáčkovu konzervatoř Ostrava i osobnosti regionu vybralo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje společně s Krajskou hospodářskou komorou Moravskoslezského kraje jako ty, již pomáhají dlouhodobě rozvíjet region.

. V hotelu Clarion Congres Hotel Ostrava za to dostali 4. prosince ocenění.  Bylo to na slavnostním galavečeru Region pro sebe, jehož již osmnáctý ročník upořádalo letos Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. V průběhu galavečera Sdružení společně s Moravskoslezským krajem rovněž ocenilo společnosti a podniky, které příkladně spolupracují se školami.

„Jsem rád, že tento kraj hraje srdcem. Díky soudržnosti jsme stále úspěšnější,“ řekl v úvodu galavečera hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že kraj dostal ocenění Chytrý region 2017. „Spokojeni, ale budeme, až dostaneme ocenění nejchytřejší region,“ dodal hejtman.  „V minulých sedmadvaceti letech jsme udělali zajisté mnoho chyb a omylů, ale vykonali jsme také mnoho dobrého, na co můžeme být právem hrdí. Pevně věřím v sílu naší společnosti, v sílu občanů Moravskoslezského kraje a v sílu členů Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. Probuďme v sobě pozitivní myšlení, abychom mohli posunout kraj dál,“ uvedl prezident Sdružení Pavel Bartoš.

Letošní oceněné za přínos k rozvoji Moravskoslezského kraje vybírali představitelé Sdružení a Krajské hospodářské komory z desítek návrhů členů obou institucí.

V kategorii velký podnik dostala ocenění společnost Varroc Lighting Systems, která patří mezi špičku ve vývoji, výrobě a distribuci vnějšího osvětlení pro automobilový průmysl a řadí se mezi Top 100 největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji i České republice. Dalším oceněným v této kategorii byla společnost EKOVA ELECTRIC, která pokračuje v údržbě, modernizacích a výrobě tramvají, trolejbusů a elektrobusů.

Ve skupině malý a střední podnik si ocenění převzali představitelé firem Průmyslové montáže a Hedviga Group, která vytvořila unikátní patentovanou technologii pomalého termického rozkladu na zpracování odpadů, s níž úspěšně reprezentovala Česko na Světové výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně, a pomohla tak získat bronzovou medaili mezi 113 zeměmi světa.

V kategorii úspěšná akce v kraji zabodovaly Letní shakespearovské slavnosti Ostrava. Ve skupině města a obce vybrala porota Statutární město Ostravu, které letos oslavilo 750 let od první písemné zmínky. V kategorii vzdělávací instituce uspěla Janáčkova konzervatoř Ostrava. „Nejvíc mě těší, že díky kvalitní práci pedagogů a úrovni studentů má škola vynikající zvuk. Zkrátka se o její práci hovoří s respektem,“ řekla ředitelka Janáčkovy konzervatoře Ostrava Soňa Javůrková.

Mimořádné ocenění rady Sdružení za osobní přínos pro rozvoj Moravskoslezského kraje.  dostal vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala. Ten se významně podílel na přípravě Restartu, akčního plánu hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, který letos v červenci schválila vláda.

Prezident Sdružení Pavel Bartoš ocenil Iva Klimšu a Petra Czekaje za dlouholetou aktivní práci pro Sdružení. Ivo Klimša je předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Biocel Paskov a v roce 1990 spoluzakládal Sdružení. Po celou dobu od jeho vzniku až dosud pracoval v radě i výkonné radě Sdružení. Petr Czekaj v roce 1993 stál u založení Agentury pro regionální rozvoj, kde byl generálním ředitelem a předsedou představenstva, a řídil řadu národních i mezinárodních rozvojových projektů. Ve Sdružení, kde působí od roku 2008, byl u zrodu Moravskoslezského paktu zaměstnanosti.

Během slavnostního večera vyhlásila vedoucí sekce vzdělávání Sdružení Radka Šušková společně s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislavem Folwarczným také výsledky soutěže SCHOOL FRIENDLY, která probíhala od února do listopadu letošního roku a měla ocenit společnosti, jež spolupracují s různými typy škol od mateřských po vysoké. „Cílem soutěže bylo ukázat dobrou praxi spolupráce firem a škol. Obdrželi jsme 23 přihlášek. Poděkování patří všem, kdo se s námi podělili o úžasné aktivity, které realizují pro děti a studenty od mateřských škol až po ty vysoké. Ukázali tím, že se máme v kraji čím chlubit. Ze všech přihlášených hodnotící komise vybrala pět firem, které dostanou ocenění,“ uvedla Radka Šušková s tím, že soutěž SCHOOL FRIENDLY bude pokračovat i v příštím roce.

Platinové ocenění letos v soutěži SCHOOL FRIENDLY získala společnost ArcelorMittal Ostrava, bronzové mcePharma, zlatou příčku obsadil OSTROJ Opava, stříbrnou FINIDR a zvláštní ocenění si odnesla společnost utopia design – RESPIRO. „V kraji se zaměřujeme na podporu technického vzdělávání. Bez pomoci podniků by nemohlo fungovat. Chci proto pozvat firmy a podniky do našich škol, aby z nich studenti vycházeli dobře připraveni a nacházeli dobré uplatnění,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.  

„Region pro sebe je tradiční předvánoční setkání členů Sdružení, významných zástupců kraje, měst a obcí. Představitelé Sdružení chtějí poděkovat členům a partnerům za spolupráci, popřát jim všechno nejlepší do nového roku, a podpořit tak neformálním způsobem regionální komunikaci,“ řekl ředitel Sdružení Radúz Mácha.

V programu letošního galavečera, který se již tradičně konal pod záštitou biskupa ostravsko-opavské diecéze Mons. Františka Václava Lobkowicze, vystoupili například studenti Janáčkovy konzervatoře Ostrava, ostravský písničkář René Matlášek či zpěvačka a moderátorka Heidi Janků.

Slavnostní galavečer byl spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

 

 

Zdroj:

Mgr. Karin Pelikánová

mediální zástupce Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje

gsm: +420 606 127 049,

e-mail: karinpelikanova@seznam.cz

 

 

KALENDÁŘ AKCÍ:

Rychlý kontakt:

Akce a projekty, partnerství: