Starostové na kongresu: Stát nám mnohdy komplikuje naše rozhodování
05.06.2015
Sto dvacet pět starostů a primátorů z celého Moravskoslezského kraje se 4. června sešlo na kongresu. Tradiční akci, jejímž smyslem je pomoci představitelům měst a obcí získávat aktuální informace a mít možnost je prodiskutovat se zástupci státní správy, pořádalo v Sanatoriích Klimkovice již po jedenadvacáté Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.
Hlavními tématy letošního ročníku kongresu bylo nové programové období 2014 – 2020 a možnosti čerpání finančních prostředků z operačních programů evropských fondů pro města a obce, hovořili o tom například zástupci Úřadu regionální rady Hana Gavlasová a Daniel Konczyna či místopředseda Národní sítě MAS ČR, Jiří Krist. Na programu byly dále aktuální otázky v odpadovém hospodářství, které z pohledu ministerstva životního prostředí představil Jaromír Manhart, Michal Rásocha, vedoucí oddělení odpadů Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, zase informoval o prioritách při přípravě nových Krajských plánů odpadového hospodářství. Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala vyzval starosty ke spolupráci při nezbytné restrukturalizaci ekonomické základny kraje.
O otázkách sociálního bydlení hovořila Linda Sokačová z ministerstva práce a sociálních věcí. Seznámila starosty s koncepcí sociálního bydlení pro léta 2015 - 2025, která se připravuje. „Úkolem obcí bude zajistit dostatečné kapacity sociálního bydlení. Naší snahou je vyhnout se problémům a ubytovnami,“ uvedla Linda Sokačová. Starostové, zejména malých obcí, namítali, že nemají na svém území volné byty, které by mohly sloužit jako sociální. Náměstkyně generální ředitelky Úřadu práce ČR, Zdeňka Cibulková potvrdila, že v kraji úřady vyplácejí měsíčně téměř sedmdesát milionů korun v doplatcích na bydlení, které se nyní snaží obce omezit. „V současnosti evidujeme 567 souhlasných stanovisek obcí v kraji s doplatkem na bydlení a 263 nesouhlasných,“ upřesnila Zdeňka Cibulková. Právnička Jana Čechová Náplavová zase informovala o rizicích, které plynou obcím z regulace loterií. „Přílišná regulace nejen vede k omezení příjmu do obecních pokladen, ale také k přesunu loterií do šedé zóny,“ řekla Jana Čechová Náplavová.
Někteří starostové si stěžovali, že státní orgány místo toho, aby obcím a městům pomáhaly, tak jim naopak mnohdy komplikují život. Starosta Bohumína a senátor Petr Vícha například vystoupil s příspěvkem, který nazval boj se státem. „Chtěl jsem vás původně oslovit vážení podezřelí, ještě neodsouzení, zatajovači údajů a smluv. Takto se totiž na nás dívají pod vlivem pseudokorupčních organizací všechny státní orgány a přijímají jeden zákon za druhým, který by nám měl ztížit to, co léta děláme, práci pro obec a město,“ prohlásil Petr Vícha. Řekl, že obce kontroluje celá řada státních institucí, a zastupitelé měst a obcí se proto začínají bát o čemkoli rozhodovat, protože jejich rozhodnutí může kdokoli a kdykoli napadnout. „Myslím, že mluvím za všechny. Co chceme? Aby kontrola přišla rychle, byla jedna a její závěry závazné, a tím to pro nás skončilo! Chceme zákon, který v kontrolách udělá pořádek!“ zdůraznil starosta Bohumína. Zároveň řekl, že představitelé měst by se neměli vzdát práva uplatňovat samosprávu při každodenní činnosti, například prodat nemovitosti pod cenou, když je to pro obec užitečné.
Zdroj:
Mgr. Karin Pelikánová
mediální zástupce Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje
gsm: +420 606 127 049
e-mail: karinpelikanova@seznam.cz